ورود ایران به لیست سیاه FATF وضعیت بانکها را بدتر از این نمی‌کند – خبرگزاری سایت ده آباد | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری سایت ده آباد، مجید قاسمی در گفتگویی در پاسخ به این سوال که آیا قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF با توجه به تحریم‌ها و فشارهای آمریکا می‌تواند اثری در مبادلات تجاری و ارزی ما داشته باشد؟ گفت: با توجه به محدودیت‌هایی که تحریم بر اقتصاد ملی تحمیل کرده است، هر تصمیمی در FATF گرفته می‌شد، بدتر از این نمی‌شد و ایجاد نگرانی‌های بیش از حد، یا بر اساس عدم تسلط اظهارنظرکنندگان بر موضوع از نظر تخصصی است یا بر اساس مقاصد دیگری است که این افراد دارند.

وی افزود: به هر صورت از آقای رئیس کل بانک مرکزی به خاطر اظهارات شفاف و صریح‌شان در این خصوص قدردانی می‌کنیم؛ آقای همتی هم گفتند که آنچه قرار بوده برای کشور محدودیت ایجاد کند با تحریم‌ها انجام شده است.

قاسمی ادامه داد: الان کدام بانک بزرگی با ما کار می‌کند؟ کدام بانک متوسطی با ما کار می‌کند؟ این تلاش‌هایی که اقتصاد ملی با هدایت بانک مرکزی انجام می‌دهد برای مقابله با تحریم‌ها همچنان در سطح وسیعی ادامه خواهد داشت و امیدواریم اتفاق بدی نیافتد.

مدیرعامل یک بانک خصوصی در خصوص وضعیت بازار ارز ضمن قدردانی از رئیس کل بانک مرکزی به دلیل اعمال سیاست‌های صحیح ارزی، اظهار داشت: ما کشوری هستیم با شرایط اقتصاد تحریمی ولی دارای دروازه‌های باز برای واردات هر چیزی با قیمت دلار به هر مقداری؛ وقتی جکوزی با دلار ۱۴۰ هزار تومان وارد کشور می‌شود!

پیش بینی‌های سازمان یافته برای دلار ۴۰ هزار تومانی!

وی ضمن اشاره به اینکه بانک مرکزی برای اداره کشور به لحاظ تأمین و کنترل نرخ ارز و مدیریت تراز پرداخت‌ها خیلی تحت فشار است، گفت: سیاست‌های قبلی بانک مرکزی به این وضعیت دامن میزده است؛ در آن مقطع هر چیزی را که وزارت صنعت و معدن مهر ارز رقابتی میزده در بانک مرکزی به ارز متقاضی تغییر پیدا می کرده است.

دبیرکل کانون بانک‌ها و مؤسسات اعتباری خصوصی ضمن اشاره به تغییر ریاست بانک مرکزی از نیمه دوم سال ۹۴، گفت: از زمانی که رئیس کل بانک مرکزی با سیاست‌های جدید وارد این حوزه شده، با دقت و حساسیت و با بحث مدیریت پولی بازار را مدیریت کرده است؛ وقتی همتی رئیس کل بانک مرکزی شد دلار تا ۱۹ هزار تومان بالا رفته بود و برخی پیش بینی دلار ۴۰-۵۰ هزار تومان را هم مطرح کرده بودند.

قاسمی تصریح کرد: این پیش بینی‌ها سازمان یافته بود، الان در ثبات نسبی هستیم هرچند تا ۱۳ و ۱۲ هزار تومان و حتی کمتر از ۱۲ هزار تومان هم قیمت دلار پایین آمد و الان در مرز ۱۴ هزار تومان و این حدوداست؛ باید قبول کنیم آنچه قبل از همتی در بانک مرکزی برای او به ارث رسیده، شرایط بسیار بسیار ناهنجار و بهم ریخته بوده است.

وی با اشاره به سیاست‌های ارزی دوره قبلی مدیریت بانک مرکزی، گفت: حتی انسان شک می‌کند که چرا باید بانک مرکزی اینطور اداره می شده است؟

روحانی با تغییر رئیس بانک مرکزی جلوی فلج شدن دولت را گرفت

این مقام مسئول در نظام بانکی در پاسخ به پرسشی درباره اظهار نظر یکی از چهره‌های اقتصادی به عنوان مشاور ارزی و اقتصادی دولت در خصوص افزایش شدید نرخ ارز بعد از اقدام ضد ایرانی اخیر گروه ویژه مالی، تصریح کرد: این فرد در توهمات خودش سیر می‌کند؛ این فرد منشأ تمام سیاست‌های نابسامانی بوده که ارز بر اساس آنها در این قیمت‌ها شکل گرفته و الان طبیعی است که ثبات ارز را طبیعی جلوه دهد و هنرها و مدیریت بانک مرکزی را به این شکل به سایه ببرد.

وی ادامه داد: حداقل دلار تا ۱۹ هزار تومان بالا رفت و پیش بینی آقایان هم این بوده که تا ۴۰ هزار تومان هم افزایش داشته باشد؛ با ظرافت‌های عجیبی این سیاست‌ها یک بار دولت هاشمی را فلج کرد و در جریان فلج کردن دولت فعلی بود که تدبیر رئیس جمهور برای تغییرات بانک مرکزی مانع شد.

اقتصاد ایران پتانسیل کاهش قیمت ارز را دارد

قاسمی تأکید کرد: به عنوان یک دانش آموخته اقتصاد از تلاش‌های بانک مرکزی در این مقطع باید قدردان باشیم اگر بقیه عوامل اقتصادی، نهادها و ارکان تصمیم گیر اقتصاد کشور با بانک مرکزی هماهنگ باشند و کمک کنند، قیمت ارز به راحتی قابل کاهش است.

وی در پاسخ به این پرسش که برخی می‌گویند بانک مرکزی فنر ارز را فشرده است؟ احتمالاً بازهم این فنر رها و شاهد افزایش چشم گیر قیمت ارز خواهیم بود؟ گفت: اقتصاد ما پتانسیل اینکه قیمت ارز کاهش پیدا کند را دارد.

این فعال بانکی در خصوص حداکثر توان قیمت ارز برای کاهش، تصریح کرد: میزان کاهش، بحث محاسباتی و سیاست هاست؛ سیاست‌ها می‌تواند میزان کاهش قیمت ارز را تنظیم کند؛ اما قیمت ارز در حال حاضر در اقتصاد ما بالاست، بخاطر خیلی از عواملی است که هنوز خارج از حیطه بانک مرکزی است. اگر بنا به سیاست‌هایی که بانک مرکزی فعلی اعتقاد دارد، عمل کنند قیمت ارز هم کاهش خواهد یافت.

admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

بار مالی ۴ هزار میلیارد تومانی افزایش حداقل حقوق کارمندان - خبرگزاری سایت ده آباد | اخبار ایران و جهان

ش اسفند ۳ , ۱۳۹۸
به گزارش خبرگزاری سایت ده آباد به نقل از صدا و سیما، حمیدرضا حاجی بابایی در استودیو گفتگوی ویژه خبری […]

پایگاه اطلاع‌رسانی ده آباد


این پایگاه پس از زمان حدود 1 سال مجدداً باز طراحی شده و دوباره آماده خدمات رسانی به شما همشهریان گرامی میباشد لطفاً با نظرات و پیشنهادات خود ما را در این کار همراهی نمایید

دانلود برنامه اندروید ده آباد