۱۰ کاپیتان برتر تاریخ تیم ملی فوتبال ایران/ طلسم ۵ دوره جام‌جهانی – خبرگزاری سایت ده آباد | اخبار ایران و جهانبه گزارش بخش خبر ده آباد، تیم ملی فوتبال ایران که اولین بازی خود را در سال ۱۳۳۰ مقابل افغانستان انجام داد، در ۶۹ سال اخیر بیش از ۵۵۰ بار در بازیهای رسمی و غیر رسمی به میدان رفته که در این مدت تیم ملی کشورمان کاپیتان های متعددی داشته که نام بسیاری از آنها در تاریخ فوتبال ایران نقش بسته است.

بیشترین تعداد کاپیتانی
بازیکنی که بیشتر از همه بازیکنان دیگر در تاریخ دیدارهای تیم ملی بازوبند کاپیتانی بر بازو بسته، کسی نیست جز علی دایی، بهترین گلزن ملی ایران و جهان. دایی که با ۱۰۹ گل زده ملی بهترین گلزن ملی ایران و جهان است و با ۱۴۹ بازی ملی بعد از نکونام دارای بیشترین بازی ملی است، با ۸۰ کاپیتانی رکورددار تعداد کاپیتانی در تیم ملی ایران است.

دایی در جام های جهانی، ملتهای آسیا، مقدماتی های این مسابقات و بسیاری از دیدارهای تدارکاتی و غیر رسمی دیگر نقش کاپیتان را برای تیم ملی داشته است.

بهترین گلزن ملی کشورمان ۲ بار در جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان، ۴ بار در جام ملتهای ۲۰۰۰ لبنان و ۶ بار در جام ملتهای ۲۰۰۴ چین مفتخر به بستن بازوبند کاپیتانی تیم ملی ایران شده که این مهمترین رویدادهایی است که وی نقش کاپیتان را ایفا کرده است. بعد از دایی جواد نکونام با ۵۶ و احمدرضا عابدزاده با ۳۸ کاپیتانی در رده های بعدی قرار دارند.

جدول بیشترین تعداد کاپیتانی تیم ملی

ردیف بازیکن بازی ملی تعداد کاپیتانی
۱ علی دایی ۱۴۹ ۸۰
۲ جواد نکونام ۱۵۱ ۵۶
۳ احمدرضا عابدزاده ۷۹ ۳۸
۴ علی پروین ۷۶ ۳۱
۵ محمد پنجعلی ۴۵ ۲۷
۶ پرویز قلیچ خانی ۶۴ ۲۶
۷ سیروس قایقران ۴۳ ۲۲
۸ مهدی مهدوی کیا ۱۱۰ ۱۷
۹ علی کریمی ۱۲۷ ۱۶
۱۰ مصطفی عرب ۴۸ ۱۳

۸ کاپیتان در جام های جهانی
تیم ملی کشورمان از ابتدا تاکنون در ۵ جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین، ۱۹۹۸ فرانسه، ۲۰۰۶ آلمان، ۲۰۱۴ برزیل و ۲۰۱۸ روسیه حضور داشته و ۱۵ دیدار در این مسابقات داشته که ۸ بازیکن در آن بازوبند کاپیتانی بسته اند.

علی پروین اولین نفری بود که در جام جهانی بازوبند کاپیتانی تیم ملی را بر بازو بست که این اتفاق در دیدار مقابل هلند در جام جهانی ۱۹۷۸ افتاد که بازی با نتیجه ۳ بر صفر به سود هلند به پایان رسید.

تنها در جام های جهانی ۷۸ آرژانتین و ۲۰۱۸ روسیه تیم ملی در هر ۳ دیدار با یک کاپیتان به میدان رفت و برای همین است که علی پروین و جواد نکونام هر کدام با ۳ کاپیتانی در جام های جهانی بیشترین سهم را داشته اند.

نادر محمدخانی و احمدرضا عابدزاده در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه، علی دایی و یحیی گل محمدی در جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان و مسعود شجاعی و احسان حاج صفی در جام جهانی روسیه کاپیتانی تیم ملی را بر عهده داشته اند. تاکنون هرگز پیش نیامده که در جام های جهانی کاپیتان های تیم ایران موفق به گلزنی شوند.

کاپیتان های تیم ملی در جام ملتها
سیروس قایقران، علی دایی و جواد نکونام هر کدام در دو دوره از جام ملتها کاپیتانی تیم ملی را بر عهده داشته اند. قایقران در سالهای ۱۹۹۲ ژاپن و ۱۹۹۸ قطر، علی دایی در سالها ۲۰۰۰ لبنان و ۲۰۰۴ چین و جواد نکونام نیز در سالهای ۲۰۱۱ قطر و ۲۰۱۵ استرالیا کاپیتن تیم ملی بودند.

حسن حبیبی در جام ملتهای آسیا سال ۱۹۶۸ کاپیتان تیم ملی بود تا این پیشکسوت اولین کاپیتان تیم ملی در همه ادوار جام های ملتهای آسیا باشد.

مصطفی عرب، پرویز قلیچ خانی، ناصر حجازی، محمد پنجعلی، سیروس قایقران، مجتبی محرمی، علی دایی، مهدی مهدوی کیا و جواد نکونام همه آنهایی هستند که در ادوار مختلف جام های ملتهای آسیا کاپیتان تیم ملی بوده اند.

مطرح ترین کاپیتان های تیم ملی
در بین همه بازیکنانی که بازوبند کاپیتانی تیم ملی را بسته اند، برخی ها نسبت به دیگران برجسته تر هستند که از جمله آنها می توان به نفراتی چون پرویز دهداری، محمد رنجبر، حسن حبیبی، مصطفی عرب، پرویز قلیچ خانی، مهدی دینورزاده، ناصر حجازی، سیروس قایقران، محمد پنجعلی، حمید درخشان، فرشاد پیوس، مجتبی محرمی، احمدرضا عابدزاده، نادر محمدخانی، جواد زرینچه، علی دایی، مهدی مهدوی کیا، جواد نکونام، آندرانیک تیموریان، اشکان دژآگه و مسعود شجاعی اشاره کرد.

admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

آغاز ترخیص نسیه کالاهای اساسی و ضروری موردنیاز مردم از گمرکات - خبرگزاری ده آباد | اخبار ایران و جهان

د آوریل 27 , 2020
به گزارش خبرگزاری ده آبادبه نقل از گمرک ایران، مهرداد جمال ارونقی اظهار داشت: مطابق آمار ارائه شده از مراجع […]

پایگاه اطلاع‌رسانی ده آباد


این پایگاه پس از زمان حدود 1 سال مجدداً باز طراحی شده و دوباره آماده خدمات رسانی به شما همشهریان گرامی میباشد لطفاً با نظرات و پیشنهادات خود ما را در این کار همراهی نمایید

دانلود برنامه اندروید ده آباد