وضعیت حمایت های مالیاتی از کسب و کارها/ سران قوا تصمیم بگیرد – خبرگزاری ده آباد | اخبار ایران و جهانبه گزارش بخش خبر ده آباد، پس از شیوع ویروس کرونا در کشور و به تبع آن کاهش حضور مردم در اماکن عمومی، اقتصاد و بازار کشور با چالش‌هایی همچون کمبود تقاضا مواجه شده است. همین امر موجب شده بیشتر مودیان مالیاتی همچون اصناف در پرداخت مالیات با مشکل مواجه باشند.

محمد مسیحی معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی در گفت و گو با بخش خبر سایت ده آباد در مورد حمایت‌های این سازمان از کسب و کارهایی که در فضای کنونی دچار مشکل شده‌اند، اظهار داشت: برای حمایت از حوزه‌های مختلف که به دلیل شیوع ویروس کرونا دچار مشکل شده‌اند، یک بسته حمایتی در این زمینه شامل مواردی همچون «امکان دریافت گواهی برای صاحبان مشمول برای اخذ مفاصا حساب مالیاتی به مدت سه ماه»، «امکان تقسیط مجدد برای مؤدیانی که مهلت قانونی آنها طی شده» و «لغو انجام عملیات اجرایی» پیشنهاد داده‌ایم.

وی افزود: البته با توجه به اینکه اجرای این سیاست‌ها نیاز به مجوز دارد، بسته پیشنهادی هفته پیش به شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا ارسال شد، تا در صورت تصویب در دستور کار قرار گیرد.

مسیحی همچنین تصریح کرد: البته ما پیش از تهیه بسته، نسبت به لغو جلسات هیأت‌های حل اختلاف مالیاتی اقدام و از سویی دیگر نیز مهلت برخورداری از بخشودگی جرایم را تا پایان خردادماه سال ۱۳۹۹ تمدید کردیم.

معافیت از مالیات بر ارزش افزوده نیاز به مجوز دارد

به گزارش مهر، مساله دیگری که در حوزه مالیات برای کسب و کارها اهمیت دارد، موضوع مالیات بر ارزش افزوده است که با توجه به شرایط پیش آمده برای اقتصاد کشور، نیاز به اعمال معافیت‌هایی موقت برای مودیان دارد.

در همین راستا، علی رستم پور مدیر کل دفتر حسابرسی مالیاتی، هفته گذشته در گفت و گویی به بخش خبر سایت ده آباد گفته بود: موارد مربوط به اخذ مالیات بر ارزش افزوده در قانون ذکر می‌شود و اگر قرار باشد، تغییری در این فرایند ایجاد شود دولت و سازمان امور مالیاتی اختیاری در آن ندارند و صرفاً می‌توانند پیشنهاد ارائه کنند و یا اینکه سازمان امور مالیاتی، با توجه به شرایط خاص، مالیات را به صورت تقسیطی دریافت کند که این مساله با معافیت متفاوت است.

به گفته وی، اگر حوزه‌ای تاکنون مالیات بر ارزش افزوده پرداخت می کرده، تنها در صورت مجوز قانونی از پرداخت به صورت دائم یا موقت مثلاً ۶ ماه معاف می‌شود. وضع مالیات و یا معاف از مالیات در اختیار دولت نیست بلکه مجلس به عنوان رکن قانون گذار، اجازه دست بردن در قانون را دارد.

قطعی شدن تسهیلات به بنگاه‌های کوچک

همچنین امیدعلی پارسا رئیس سازمان امور مالیاتی چندی پیش در گفت و گویی که با برنامه گفت و گوی ویژه خبری داشت، درباره کمک سازمان امور مالیاتی به اصنافی که از وضعیت فعلی کشور در اثر شیوع کرونا آسیب دیده‌اند، گفت: در راستای اعمال تغییرات نظام پرداخت مالیات از سوی اصناف، تا آنجا که در اختیار سازمان امور مالیاتی بود اعمال نظر و دستور دادیم و بخش دیگر که از اختیارات ما خارج بود به شورای عالی هماهنگی اقتصادی ارجاع دادیم و امیدواریم که در جلسه سران قوا مجوز اعمال تغییرات داده شود.

وی افزود: بحث هیأت‌های حل اختلاف در سال ۱۳۹۸ برای اشخاص حقیقی تعطیل اعلام شده و اشخاص حقوقی را هم به مدیران کل امور مالیاتی استان‌ها واگذار کردیم تا متناسب با شرایط تصمیم مقتضی بگیرند. این بدان معناست که رسیدگی به پرونده‌های مالیاتی به سال ۹۹ موکول می‌شود.

پارسا همچنین از قطعی شدن تسهیلات به بنگاه‌های کوچک خبر داد و افزود: برای اشخاص حقیقی از ۱۰۰ میلیون تومان به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش خواهد یافت و دیگر نیازی هم به استعلام مالیاتی نخواهد بود. برای اشخاص حقوقی هم میزان تسهیلات از ۳۰۰ به ۵۰۰ میلیون تومان افزایش خواهد یافت.

admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

اجماع اتاق ایران و دولت برای مدیریت آثار اقتصادی کرونا - خبرگزاری ده آباد | اخبار ایران و جهان

س اسفند ۲۰ , ۱۳۹۸
خبرگزاری ده آباد، گروه استان‌ها_ حسین سلاح ورزی *: ویروس کرونا، در قالب یک اپیدمی ظهور کرده و بر اساس […]

پایگاه اطلاع‌رسانی ده آباد


این پایگاه پس از زمان حدود 1 سال مجدداً باز طراحی شده و دوباره آماده خدمات رسانی به شما همشهریان گرامی میباشد لطفاً با نظرات و پیشنهادات خود ما را در این کار همراهی نمایید

دانلود برنامه اندروید ده آباد