مشخصات فنی و نمونه تصاویر نیکون D6 به‌طور رسمی منتشر شد


نیکون سرانجام مشخصات فنی پرچم‌دار جدید DSLR خود یعنی D6 را به‌همراه تصاویر نمونه از آن منتشر کرد.

شرکت نیکون سرانجام جزئیات جدیدترین پرچم‌دار DSLR خود یعنی D6 را منتشر کرد. به‌عنوان دوربینی که از سوی عکاسان ورزشی و اکشن مورد استفاده قرار می‌گیرد، این DSRL نیز باید از دوام و کیفیت نسل‌های گذشته برخوردار باشد. با اینکه D6 به ظاهر پیشرفتی چشم‌گیر نکرده اما احتمالا مانند گذشته نیاز عکاسان را در بالاترین سطح ممکن برآورده خواهد کرد.

مقاله‌های مرتبط:

در قلب D6 حسگری ۲۰/۸ مگاپیکسلی قرار گرفته که رزولوشنی همانند D5 دارد اما حال با پردازنده‌ی جدید اکسپید ۶ (Expeed 6) همراه شده و امکان عکاسی پیاپی تا نرخ ۱۴ فریم در ثانیه را با لنزهای تایپ E (لنزهایی که دیافراگم‌های کنترل شونده به‌طور الکترومغناطیسی دارند) در آن فراهم آمده‌ است. D6 در صورت استفاده از نمایشگر خود (live view) با نرخ ۱۰.۵ فریم در ثانیه عکاسی می‌کند. این اعداد برای رزولوشن‌های ۸ و ۲ مگاپیکسل به ترتیب برابر ۳۰ و ۶۰ فریم‌بر‌ثانیه است. این دوربین مقادیر ۱۰۰ تا ۱۰۲۴۰۰ را برای بازه ایزو (ISO) به‌همراه قابلیت افزایش آن تا ۳/۲ میلیون را می‌دهد.

شاید بزرگ‌ترین تغییر برای کاربران حرفه‌ای، سیستم جدید فوکوس خودکار باشد. اگرچه تعداد کلی نقاط در این دوربین از ۱۵۳ به ۱۰۵ تقلیل یافته اما حال تمامی این نقاط قابل انتخاب بوده و در هر نقطه از آرایش سه سنسوره استفاده می‌شود. نتیجه این سیستم جدید، پوشش فوکوس خودکار ۱/۶ برابری نسبت به نسل قبل است. ۱۵ نقطه مرکزی سازگار با F8 بوده و نقطه‌ی مرکزی می‌تواند تا میزان نور محیطی ۴.۵EV- فوکوس کند. تمامی نقاط دیگر تا ۴EV- توانایی فوکوس دارند. نیکون همچنین این نوید را داده که محیط شناسایی برای نقاط تک و گروه‌ها گسترش یابد؛ درنتیجه فوکوس حتی در صورت حرکت سوژه تا مقداری خارج از محدوده در حال استفاده، انجام می‌شود.

در زمینه‌ی ویدئو، D6 ثبت تصویر ۴K با نرخ ۳۰ فریم در ثانیه را فراهم می‌سازد و حال دارای ابزار کمکی فوکوس پیکینگ (focus peaking) و گزینه‌ای برای ضبط در فرمت MP4 است.

D6 نخستین DSLR نیکون نیست که از Compact Flash مدیا پشتیبانی نمی‌کند. D6 برخلاف D5 دارای دو شیار کارت XQD / CFExpress است. چند تغییر دیگر نیز در این دوربین اعمال شده است؛ برای مثال بیشترین زمان نوردهی ۳۰ دقیقه‌ای، قابلیتی برای ثبت JPEGهایی با اندازه و کیفیت متفاوت در کارت‌های مختلف و وجود وای‌فای، بلوتوث و GPS به‌طور داخلی. D6 همانند D5 دارای اترنت گیگابیتی است اما نیکون وعده‌ی افزایش ۱۵ درصدی سرعت انتقال را داده‌ است. وزن D6 به‌طور اندکی افزایش یافته و به‌همراه باتری و کارت حافظه از ۱۴۰۵ به ۱۴۴۰ گرم می‌رسد.

می‌توانیم انتظار داشته باشیم که تعدادی از تصاویر المپیک ۲۰۲۰ توکیو ژاپن را با این دوربین ببینیم! D6 نیکون در آوریل ۲۰۲۰ با قیمت ۶۴۹۹.۹۵ دلار عرضه خواهد شد.

بیانیه‌ی رسانه‌ای نیکون:

قدرت قاطع، تصویربرداری سریع‌تر، کاملا قابل اطمینان: نیکون D6 جدید به حرفه‌ای‌ها برتری را دقیقا در زمانی‌که بیش‌ترین اهمیت را دارد، می‌دهد.

نیکون D6 از قدرتمندترین سیستم فوکوس خودکار در تاریخ نیکون بهره‌مند بوده و به میراث این برند در ارائه‌ی دوربین‌هایی حرفه‌ای با اتصال، اطمینان و کاربری ساده، ادامه می‌دهد.

ملویل، نیویورک (۱۱ فوریه ۲۰۲۰)

امروز شرکت نیکون از دوربین D6، یک DSLR حرفه‌ای مناسب عکاسانی که به‌دنبال بالاترین کارایی و اطمینان هستند، رونمایی کرد. D6 به نیاز حرفه‌ای‌ها و مؤسسه‌های خبری پاسخ داده و سریع‌تر و قدرتمندتر از همیشه است. این پرچم‌دار DSLR قوی‌ترین سیستم فوکوس خودکار در تاریخ نیکون را به‌همراه افزایش سرعت انتقال فایل‌ها ارائه می‌دهد. عملکرد نور ضعیف غیرموازی امیدوارکننده، سرعت بالا، ظرفیت‌های پیشرفته ۴K UHD مولتی‌مدیا و یک شاتر مکانیکی که نرخ ثبت تصویر را به رقم خیره‌کننده ۱۴ فریم‌بر‌ثانیه افزایش می‌دهد، همه به بهبود کار حرفه‌ای‌ها کمک شایانی خواهد کرد.

جی ونتر، معاون اجرایی شرکت نیکون می‌گوید: «D6 با هدف ساخته شده و از فیدبک‌های ارزشمند کاربران حرفه‌ای در آن الهام گرفته‌ شده‌ است. دنیا به خبرنگاران عکاس و عکاسان حرفه‌ای برای ثبت گوشه و کنار دنیا در قاب مؤثر آن‌ها متکی است. دوربین‌های نیکون امتحان خود را برای مورد اطمینان و استفاده واقع‌شدن، بارها و بارها پس داده‌اند.»

قدرتمندترین فوکوس خودکار در تاریخ نیکون

D6 هیچ چیزی را به شانس واگذار نمی‌کند. برای آنکه نرخ تصویر‌برداری به حد آستانه‌ برسد، این دوربین از سیستم جدید ۱۰۵ نقطه متراکم‌تری بهره می‌برد که به‌طور کاملا جدید توسعه داده شده و تمامی نقاط در آن قابل انتخاب هستند. با چینش جدید نقاط فوکوس و استفاده از چینش سه سنسوری در هر نقطه، D6 به پوشش فوکوس خودکاری ۱/۶ برابر متراکم‌تر از D5 دست می‌یابد. D6 همچنین بازه‌ی شناسایی فوکوس را گسترش داده که محیط شناسایی برای AF تک نقطه و AF محیط دینامیک را افزایش می‌دهد. این موضوع موجب فوکوس راحت‌تر روی سوژه‌ای که تا حدودی از نقطه فوکوس خارج است، می‌شود.

حالت معروف AF گروهی نیکون بهبود یافته و این عملگر حال از ۱۷ چینش دلخواه پشتیبانی می‌کند. کاربران می‌توانند باتوجه به حرکت سوژه و صحنه از میان این چینش‌ها انتخاب کنند. D6 عملکردی بسیار عالی در فوکوس خودکار در نور کم از خود به نمایش می‌گذارد. نقطه‌ی مرکزی فوکوس تا ۴.۵EV- و سایر نقاط تا ۴EV- کار می‌کنند تا فوکوس خودکار را در شرایط نوری ضعیف و در سوژه‌هایی با کنتراست پایین نیز ممکن سازند.

عملکرد غیرموازی

قابلیت‌های موتور جدید پردازش تصویر EXPEED ۶ با اطلاعات گسترده‌ی ارائه شده از موتور جدید فوکوس خودکار، عملکردی فوق‌العاده و بالارده در هر شرایطی به ارمغان می‌آورد. برای کمک به ثبت دقیق لحظات به‌صورت پیوسته، D6 با شاتر مکانیکی خود قادر به عکاسی پیاپی با نرخ ۱۴ فریم‌بر‌ثانیه‌ و فوکوس خودکار خواهد بود. D6 می‌تواند کاملا بدون صدا در شرایط حساس با رزولوشن کامل و ۱۰.۵ فریم‌بر‌ثانیه تصویربرداری کند. برای نرخ فریم بالاتر، نیکون D6 با رزولوشن ۲ مگاپیکسلی، ۶۰ فریم‌بر‌ثانیه و با رزولوشن ۸ مگاپیکسلی، ۳۰ فریم‌بر‌ثانیه ثبت تصویر می‌کند.

D6 از حسگر ۲۰/۸ مگاپیکسلی فول‌فریم CMOS بهره برده که تصاویر را با بهترین جزئیات و دقیق‌ترین رنگ ثبت می‌کند. رنج ایزو در این دوربین از ۱۰۰ تا ۱۰۲۴۰۰ است که به حفظ جزئیات و وضوح تصاویر حتی در چالش‌برانگیزترین شرایط نوری، کمک شایانی می‌کند. همچنین ایزو تا ۳/۲ میلیون قابل گسترش است که به عکاسان قدرت تسخیر تاریکی را می‌دهد.

تمرکز بر سرعت کار

D6 قابل تنظیم‌ترین DSLR نیکون تا به امروز است که برای افزایش سرعت کار هر عکاسی حین و پس از عکاسی، طراحی شده‌ است.

 • عملگرهای ثبت تصویر یادآور ترکیب‌هایی از تنظیمات را ایجاد می‌کنند که می‌توانند به دکمه‌ی خاصی گفته شوند تا بهترین تصویر در یک لحظه و به آسانی شکار شود.
 • D6 از استاندارد مشابه اترنت ۱۰۰۰BASE-T دوربین D5 بهره می‌برد اما حدود ۱۵ درصد افزایش در سرعت انتقال آن صورت گرفته‌ است. این دوربین همچنین دارای وای‌فای ۲/۴ و ۵ گیگاهرتزی داخلی است.
 • ۱۴ دکمه قابل برنامه‌ریزی که می‌توانند به ۴۶ عملگر یکتا مجهز شوند؛ همچنین سیستم منوی جدیدی در این دوربین تعبیه شده‌ است.
 • Priority Image Transfer قابلیتی است که می‌تواند یک تصویر مهم را به ابتدای صف انتقال فایل‌ها آورد.
 • Security Lock از اتصال کابل‌های ضدسرقت پشتیبانی می‌کند که بیشترین امنیت را برای استفاده‌ی راه دور از دوربین فراهم می‌آورد.
 • GPS5 درونی این دوربین، زمان، تاریخ و اطلاعات مکانی دقیق را در هرکجای کره خاکی که باشید، به شما اعلام خواهد کرد.
 • دو شیار کارت CFexpress6 نوشتار/خوانش بسیار سریعی فراهم می‌آورد.
 • عملگرهای JPEG اجازه‌ی ضبط هم‌زمان دو تصویر JPEG با اندازه و کیفیت متفاوت را فراهم می‌آورد که برای جداسازی تصاویر کاربردی خواهد بود.
 • قابلیت Creativity برای خالقان مولتی‌مدیا شامل یک حالت تایمر جدید با حفظ بهترین رزولوشن و فعال‌بودن ضبط تاین-لپس برای خلق ویدیوهای فوق‌العاده واضح و با کیفیت ۱۶:۹ ۴K Ultra HD است.

Absolute Reliability: دوربین‌های پرچم‌دار نیکون یکی از مورداعتمادترین‌های بازار دوربین‌ها بوده و در استودیو، محیط‌های کاری و حتی فضا نیز کارایی آن‌ها ثابت شده‌ است. D6 با بدنه‌ی ‌آلیاژ منیزیومی و طراحی مقاوم در برابر شرایط جوی، یکی از بادوام‌ترین دوربین‌ها برای حرفه‌ای‌ها خواهد بود. این دوربین از عمر باتری طولانی برخوردارد بوده و تنظیمات ذخیره‌ی انرژی آن خیال عکاسان را بابت روزهای طولانی راحت می‌کند. D6 همچنین از یک کانکتور USB تایپ C برای انتقال مستقیم و سریع فایل‌ها به رایانه‌ها بهره می‌برد.

Endless Lens Choices: با همراه شدن D6 با لنزهای تله‌فوتو گسترده F-Mount NIKKOR، عکاسان حرفه‌ای‌ پیشرفته‌ترین تجهیزات عکاسی در تاریخ نیکون را در دسترس خواهند داشت. سوژه، مکان و هدف مهم نیست، قطعا برای نیاز شما یک لنز NIKKOR از اولتراواید گرفته تا سوپر-تله‌فوتو موجود است. D6 همچنین با محصولات Speedlights سازگار است. این محصولات آزادی بیشتری برای بهبود نور طبیعی و افزودن درام و هنر به هر صحنه‌ای در اختیار عکاسان می‌گذارند.

قیمت‌گذاری و عرضه

نیکون D6 از آوریل ۲۰۲۰ و با قیمت ۶۴۹۹.۹۵ دلار برای بدنه عرضه خواهد شد. برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی آخرین محصولات نیکون به وب‌سایت www.nikonusa.com سر بزنید.

جدول مشخصات نیکون D6

قیمت
قیمت پیشنهادی سازنده (MSRP) ۶۴۹۹ دلار
نوع بدنه
نوع بدنه SLR بزرگ
جنس بدنه آلیاژ منیزیوم
حسگر
بیشترین رزولوشن ۵۵۶۸ ‍× ۳۷۱۲
سایر رزولوشن‌ها ۳۶۴۸ × ۲۴۳۲ (فرمت DX)
نسبت‌های تصویر ۱:۱ ، ۵:۴ ، ۳:۲ ، ۱۶:۹
پیکسل‌های تأثیرگذار ۲۱ مگاپیکسل
حسگر تشخیص تصویر ۲۱ مگاپیکسل
اندازه حسگر فول فریم (۳۵.۹ × ۲۳.۹ میلی‌متر)
نوع حسگر CMOS
پردازنده Expeed 6
فضای رنگ sRGB, Adobe RGB
آرایه فیلتر رنگ فیلتر رنگ اولیه
تصویر
ISO اتو، ۱۰۰ – ۱۰۲۴۰۰ (تا ۵۰ – ۳۲۸۰۰۰۰ گسترش می‌یابد)
ISO بوست‌شده (حداقل) ۵۰
ISO بوست‌شده (حداکثر) ۳۲۸۰۰۰۰
تعداد پیش‌تنظیم‌های بالانس سفید ۱۲
بالانس سفید دلخواه بله
تثبیت تصویر (stabilization) خیر
فرمت غیرفشرده RAW
سطوح کیفیت JPEG عالی، متوسط، پایه
فرمت‌های فایل JPEG ، Raw (NEF, 12 or 14 bit)
اپتیک و فوکوس
فوکوس خودکار (AF)
 • تشخیص کنتراست (حسگر)
 • تشخیص حالت
 • چندمحیطی
 • مرکز
 • تک نقطه انتخابی
 • دنبال‌کننده
 • تکی
 • مداوم
 • لمسی
 • تشخیص چهره
 • نمای زنده
لامپ دستیار فوکوس خودکار خیر
فوکوس دستی بله
تعداد نقاط فوکوس ۱۰۵
تعداد نقاط فوکوس کراس-تایپ (صلیبی) ۱۰۵
لنز نیکون F
ضریب طول کانونی ۱×
صفحه‌نمایش / منظره‌یاب
LCD ثابت
اندازه صفحه ۳.۲ اینچ
نقاط صفحه ۲۳۵۹۰۰۰
صفحه لمسی بله
نوع صفحه TFT LCD
نمای زنده بله
نوع منظره‌یاب اپتیکال (پنتاپریسم)
پوشش منظره‌یاب ۱۰۰ درصد
بزرگنمایی منظره‌یاب ۰.۷۲ ×
قابلیت‌های تصویربرداری
کمترین سرعت شاتر ۹۰۰ ثانیه
بیشترین سرعت شاتر ۱/۸۰۰۰ ثانیه
حالت‌های اکسپوژر
 • Program
 • Aperture priority
 • Shutter priority
 • Manual

فلش درونی خیر
فلش خارجی بله (از طریق hot shoe یا سوکت فلش)
حالت‌های فلش Normal, redeye reduction, slow sync, slow sync w/redeye reduction, rear-curtain sync, off
سرعت سینک فلش ۱/۲۵۰ ثانیه
حالت‌های تصویربرداری
 • Single frame
 • Self-timer
 • Quiet shutter
 • Mirror-up
 • Continuous high
 • Continuous low
تصویربرداری ممتد ۱۴ فریم‌بر‌ثانیه
تایمر بله
حالت‌های تنظیم
 • Multi
 • Center-weighted
 • Highlight-weighted
 • Spot

جبران اکسپوژر ±۵ (at 1/3 EV, 1/2 EV, 1 EV steps)
WB Bracketing بله
قابلیت‌های فیلم‌برداری
فرمت MPEG-4, H.264
حالت‌ها ۳۸۴۰ x 2160 @ 30p, MOV, H.264, Linear PCM

۳۸۴۰ x 2160 @ 25p, MOV, H.264, Linear PCM

۳۸۴۰ x 2160 @ 24p, MOV, H.264, Linear PCM

۱۹۲۰ x 1080 @ 60p, MOV, H.264, Linear PCM

۱۹۲۰ x 1080 @ 50p, MOV, H.264, Linear PCM

۱۹۲۰ x 1080 @ 30p, MOV, H.264, Linear PCM

۱۹۲۰ x 1080 @ 25p, MOV, H.264, Linear PCM

۱۹۲۰ x 1080 @ 24p, MOV, H.264, Linear PCM

میکروفون استریو
بلندگو مونو
حافظه
نوع حافظه شیار دوگانه XQD/CFexpress
اتصال
USB USB ۳.۱ نسل ۱ (۵ گیگابیت/ثانیه)
شارژ USB بله
HDMI بله (مینی HDMI)
پورت میکروفون بله
پورت هدفون بله
وایرلس داخلی
فناوری وایرلس ۸۰۲.۱۱ac + بلوتوث
ویژگی‌های فیزیکی
مقاوم نسبت به محیط بله
باتری باتری پک
توضیح باتری باتری لیتیوم یون EN-EL18c
عمر باتری (CIPA) ۳۵۸۰
وزن (با باتری) ۱۲۷۰ گرم
ابعاد ۱۶۰ × ۱۶۳ × ۹۲ میلی‌متر
سایر ویژگی‌ها
حسگر جهت‌یاب بله
ضبط تایم-لپس بله
GPS داخلی

دیدگاه شما درباره‌ی این دوربین چیست؟ دیدگاه‌های خود را با ما و سایر کاربران سایت ده آبادبه اشتراک بگذارید.

admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

می 10 و می 10 پرو در مقایسه با دیگر پرچمداران

پ بهمن ۲۴ , ۱۳۹۸
شیائومی ساعاتی پیش جدیدترین محصولات خود را با نام‌های می ۱۰ و می ۱۰ پرو معرفی کرد. این دو گوشی […]

پایگاه اطلاع‌رسانی ده آباد


این پایگاه پس از زمان حدود 1 سال مجدداً باز طراحی شده و دوباره آماده خدمات رسانی به شما همشهریان گرامی میباشد لطفاً با نظرات و پیشنهادات خود ما را در این کار همراهی نمایید

دانلود برنامه اندروید ده آباد