تمام مرزهای مسافری عراق تا اطلاع ثانوی بسته است – خبرگزاری ده آباد | اخبار ایران و جهانروح الله لطیفی، سخنگوی گمرک ایران در گفتگو با بخش خبر سایت ده آباد درباره وضعیت مرزهای ایران با عراق، گفت: در بین تمام مرزهای کشور ایران با کشور عراق تنها بخش جاده‌ای مهران، دریایی خرمشهر و ۷ مرز و بازارچه در همسایگی ما که در اقلیم کردستان قرار دارد و در بخش عربی نیست، باز است که این مرزها عبارت است از مرز باشماق، پرویزخان، تمرچین و بازارچه‌های مرزی کیله سردشت، شیخ صله کرمانشاه، شوشمی کرمانشاه و سیرانبند بانه.

وی ادامه داد: تنها مسافرانی که شرایط خاص دارند مانند کسانی که ویزای خاص دارند، دیپلمات‌ها و خانواده آنها، افرادی که تابعیت یکی از این دو کشور را دارند اما اقامتشان در طرف مقابل است یا بیمارانی که در ایران درمان شده اند و می‌خواهند به عراق برگردند می‌توانند سفر داشته باشند اما در حالت عادی تمام مرزهای مسافری بسته است.

سخنگو گمرک ایران افزود: مرزهای شلمچه، چذابه، سومار و خسروی نیز بسته است اما از مرز خسروی تنها افراد خاص می‌توانند تردد کنند.

لطیفی در پاسخ به این سوال که آیا در ایام محرم و اربعین نیز ممنوعیت سفر به کشور عراق وجود دارد یا خیر، گفت: در حال حاضر مذاکرات، مذاکرات تجاری است چون محدودیت‌ها به تجارت دو کشور آسیب زده است و بحث مسافری خیلی اولویت نبوده است که این طبیعی است چون شرایط خاص ناشی از پاندمی کرونا ادامه دارد و به اتمام نرسیده است. ما هیچ مرز تجاری ای را نبستیم اما در بحث مسافری وقتی پذیرشی از طرف مقابل وجود ندارد، طبیعی است که ما هم پذیرشی نخواهیم داشت.

وی ادامه داد: زمان بازگشایی مرز بستگی به وضعیت کرونا دارد، چون کالا را می‌توان ضد عفونی کرد اما در جایی که ازدحام انسانی وجود باشد، رعایت پرتکل‌های بهداشتی مشکل است. امیدواری شیوع کرونا فروکش کند و این مشکل از بین برود. سلامتی برای همه ما مهم است در همه دنیا این محدویت ها برای مسافران بیشتر از کالاست امیدواریم با فروکش کردن این ویروس رفت و آمد ها به وضعیت سابق بازگردد.

گفتنی است، محدودیت تردد مسافر بین ایران و عراق در حالی است که کمتر از دو ماه دیگر تا ایام محرم مانده است و شیوع ویروس کرونا احتمالاً بر عزاداری‌های هرساله شیعیان جهان در شهر کربلا و نجف سایه خواهند انداخت و حتی ممکن است آئین عزاداری اربعین را که بزرگترین پیاده روی جهان نام گرفته است نیز تحت تأثیر قرار دهد.

admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

موافق تعطیل شدن ادارات دولتی در شرایط بحرانی نیستیم - خبرگزاری ده آباد | اخبار ایران و جهان

چ تیر ۱۱ , ۱۳۹۹
به گزارش خبرگزاری ده آباد، جمشید انصاری بعد از ظهر امروز در نشست ستاد هماهنگی پیشگیری و مقابله با کرونای […]

پایگاه اطلاع‌رسانی ده آباد


این پایگاه پس از زمان حدود 1 سال مجدداً باز طراحی شده و دوباره آماده خدمات رسانی به شما همشهریان گرامی میباشد لطفاً با نظرات و پیشنهادات خود ما را در این کار همراهی نمایید

دانلود برنامه اندروید ده آباد